PREČO JE DÔLEŽITÁ BEZPEČNOSŤ A OCHRANA ZDRAVIA PRI PRÁCI A OCHRANA PRED POŽIARMI

Úroveň BOZP často závisí od dôležitosti, ktorú jej pripisujú podnikatelia a následne vedúci zamestnanci, od ich kvalifikačnej úrovne a tvorivého prístupu.

Zásada osobnej zodpovednosti za ochranu vlastnej bezpečnosti a zdravia v pracovnom procese zatiaľ nenašla zodpovedajúce uplatnenie v myslení i konaní ľudí. Tieto konštatovania platia najmä v prípade malých a stredne veľkých zamestnávateľov spravidla výrobných podnikov.

BOZP (ďalej len „bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci“) a OPP (ďalej len „ OPP „) musí byť čo najstabilnejšia, najjednoduchšia, najzrozumiteľnejšia pre zamestnávateľa i zamestnancov a ich vývoj musí byť koncepčný a predvídateľný. Napriek tomu, že v posledných rokoch došlo v oblasti BOZP k pozitívnemu vývoju, i naďalej pretrvávajú skutočnosti, ktoré podnikatelia v BOZP a OPP vnímajú ako nadbytočné požiadavky a nežiaduce prekážky v rozvíjaní podnikateľských aktivít.

V súčasnosti BOZP a OPP vyžaduje nový prístup vychádzajúci z platných legislatívnych požiadaviek v oblasti BOZP a OPP kladených na zamestnávateľa, ktorý je povinný ich zabezpečovať, no vyžaduje viac ako, len dodržiavanie predpisov na zaistenie BOZP a OPP.

BOZP a OPP je určená legislatívou EÚ a predstavuje veľmi zložitý súbor pravidiel, kultúr, vzťahov, názorov a dohovorov Medzinárodnej organizácie práce, podporujú ju aj príslušné TN, odporúčania, zásady stratégie medzinárodných inštitúcii. Predpisy EU v oblasti BOZP a OPP sú implementované do legislatívnych predpisov jednotlivých členských štátov.

V SR ochrana bezpečnosti a zdravia pri práci zaručuje v zmysle čl. 36 ústavného zákona č. 460/1992 Ústava SR v znení neskorších predpisov podľa ktorého zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojivé podmienky, pričom zákon v bode c. ustanovuje ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci.

V zmysle Zákonníka práce je ochrana práce definovaná ako systém opatrení vyplývajúcich z právnych predpisov, organizačných opatrení, technických opatrení, zdravotníckych opatrení a sociálnych opatrení zameraných na utváranie pracovných podmienok zaisťujúcich bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, zachovanie zdravia a pracovnej schopnosti zamestnanca. Ochrana práce je neoddeliteľnou súčasťou pracovnoprávnych vzťahov.

Starostlivosť o bezpečnosť a zdravie zamestnancov pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok ako základných súčastí ochrany práce je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou plánovania a plnenia pracovných úloh. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je stav pracovných podmienok, ktoré vylučujú alebo minimalizujú pôsobenie nebezpečných a škodlivých činiteľov pracovného procesu a pracovného prostredia na zdravie zamestnancov.

Zamestnávatelia sú povinní robiť opatrenia v záujme ochrany života a zdravia zamestnancov pri práci a zodpovedajú podľa tohto zákona za škody spôsobené zamestnancom pracovným úrazom alebo chorobou z povolania.

BOZP je neoddeliteľnou súčasťou podnikateľských aktivít rovnocennou s podnikateľskými zámermi. Všetky organizačné subjekty výroby, prevádzky a služieb sú povinné vo svojej činnosti uplatňovať najmä ustanovenia deklarované všeobecne záväznými právnymi predpismi, ktoré upravujú požiadavky BOZP a OPP.

Úroveň BOZP často závisí od dôležitosti, ktorú jej pripisujú podnikatelia a následne vedúci zamestnanci, od ich kvalifikačnej úrovne a tvorivého prístupu.

Zásada osobnej zodpovednosti za ochranu vlastnej bezpečnosti a zdravia v pracovnom procese zatiaľ nenašla zodpovedajúce uplatnenie v myslení i konaní ľudí. Tieto konštatovania platia najmä v prípade malých a stredne veľkých zamestnávateľov spravidla výrobných podnikov.

BOZP a OPP musí byť čo najstabilnejšia, najjednoduchšia, najzrozumiteľnejšia pre zamestnávateľa i zamestnancov a ich vývoj musí byť koncepčný a predvídateľný. Napriek tomu, že v posledných rokoch došlo v oblasti BOZP k pozitívnemu vývoju, i naďalej pretrvávajú skutočnosti, ktoré podnikatelia v BOZP a OPP vnímajú ako nadbytočné požiadavky a nežiaduce prekážky v rozvíjaní podnikateľských aktivít.

Súčasťou BOZP a OPP je preferovanie aj sociálnej dimenzie rovnako ako ekonomických aspektov, pričom vychádza z princípu, že bezpečnosť a zdravie zamestnanca pri práci je fenomén, pri ktorom nemožno vidieť len ekonomickú stránku veci. Ekonomické a iné aktivity musia zamestnávatelia realizovať s výrazným zreteľom na vytváranie a udržiavanie optimálnych pracovnoprávnych vzťahov, pracovných podmienok a najmä požiadaviek na zaistenie BOZP. To sa prirodzene týka aj malých a stredných podnikov a fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi.
Neakceptovanie tohto prístupu zamestnávateľmi je vnímané celou spoločnosťou ako neoprávnené ekonomické zvýhodňovanie jedného subjektu v porovnaní s inými a narušenie rovnosti.

K správnej orientácii v BOZP a OPP v právnických a fyzických podnikajúcich osôb určite pomôže aj odborný prístup autorizovaného bezpečnostného technika a technika požiarnej ochrany.